Krakowska Stacja Monitoringu Aerobiologicznego prowadzi stałe pomiary stężenia pyłku roślin i zarodników grzybów w powietrzu metodą wolumetryczną od 1989 roku. Obserwacje aerobiologiczne w Krakowie są prowadzone najdłużej w Polsce, gdyż zostały one zainicjowane już w 1982 roku przez Prof. Kazimierza Szczepanka w Ogrodzie Botanicznym UJ przy zastosowaniu metody grawimetrycznej.
Co to jest aerobiologia?
Aerobiologia – interdyscyplinarna nauka zajmująca się badaniem organizmów oraz materiałów biologicznych powietrzno-pochodnych, w tym ich uwalnianiem do atmosfery, rozprzestrzenianiem i transportem oraz depozycją i wpływem na rośliny, zwierzęta i ludzi. Do najczęściej badanych cząstek biologicznych powietrzu należą: pyłek roślin, zarodniki grzybów, bakterie, wirusy, glony, alergeny. Termin ten został wprowadzony przez Freda C. Meiera w 1930 roku, zastępując określenie „Aeroplancton. W 1964 r. International Council of Scientific Unions (ICSU) ustanowiła Międzynarodowy Program Biologiczny (IBP), którego głównym celem było zbadanie biologicznych podstaw wydajności światowych ekosystemów, a po jego zakończeniu w 1974 r., podczas I Kongresu Towarzystwa Ekologicznego uznano, że badania nad aerobiologią na poziomie międzynarodowym powinny być kontynuowane i powołano International Association for Aerobiology (IAA)
Krótka historia badań aerobiologicznych w Polsce
W roku 1939 lekarz Mieczysław Obtułowicz, nestor polskiej alergologii, w publikacji „O nieżycie pyłkowym” zaprezentował pierwsze kalendarze fenologiczne kwitnienia i pylenia roślin alergennych z okolic Krakowa. W roku 1960 zainicjowano pomiary stężenia zarodników grzybów w Krakowie i Rabce (A. Weiss). W kilku miastach Polski podjęto w latach 70-tych obserwacje aerobiologiczne metodą grawimetryczną, a od początku lat 90-tych nastąpił intensywny rozwój badań metodą wolumetryczną. Obserwacje w Krakowie podjęto ponownie z inicjatywy prof. Krystyny Obtułowicz, alergologa i prof. Kazimierza Szczepanka, palinologa w 1982 roku. Więcej o historii badań aerobiologicznych w Polsce na stronie Sieci Aerobiologicznej.
Wykonywane pomiary
Metodyka badań
Pomiary są prowadzone w ciągu całego roku przy aparatu wolumetrycznego typu Hirsta (VPPS 2000 f. Lanzoni, 7-day Recording Volumetric Spore Trap f. Burkard), umieszczonego w centrum Krakowa, na dachu budynku Collegium Śniadeckiego (25 m n.p.g.). Aparat pobiera próbki powietrza o objętości 10 cm3/dobę; materiał biologiczny jest deponowany na lepną taśmę, przesuwającą się z prędkością 2mm/godzinę. Preparaty mikroskopowe z materiałem pobranym z powietrza są poddawane analizie mikroskopowej, zgodnie z rekomendacjami European Aerobiology Society. Więcej odnośnie metodyki na stronie Polskiej Sieci Aerobiologicznej.
Aktualnie standardowo zliczane są wszystkie ziarna pyłku (około 50 taksonów roślin) oraz zarodniki grzybów Alternaria i Cladosporium. Do komunikatów pyłkowych podawane są informacje głównie o stężeniu pyłku roślin alergogennych.
Kontrola jakości
Stacja prowadzi działalność zgodnie z atestacją European Aerobiology Society (EAS). Badania monitoringu pyłkowego poddawane są ocenie w ramach programu Quality Control prowadzonego przez EAS) dla ośrodków pomiarowych działających w ramach European Aeroallergen Network (EAN). Raport z analiz dla pyłku brzozy, olszy i leszczyny przeprowadzonych w 2013 roku oraz ogólna ocena kontroli dla pyłku Ambrosia, Artemisia, Iva i Xanthium.
Pomiary w pomieszczeniach wewnętrznych
W celach naukowych prowadzone są okresowe pomiary stężenia pyłku roślin i zarodników grzybów w pomieszczeniach wewnętrznych, w tym w domach prywatnych, w miejscach pracy przy zastosowaniu aparatów do pomieszczeń wewnętrznych firmy Burkard i aparatów personalnych Partrap FA50. Pomiary te wykonuje się w ramach działalności usługowej Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Więcej informacji na temat badań na stronie Centrum.
Znaczenie monitoringu pyłkowego
Badania aerobiologiczne są prowadzone w celach naukowo-poznawczych oraz dla praktycznego wykorzystania wyników pomiarów w różnych dziedzinach, jak: medycyna, rolnictwo, melisopalinologia, kryminalistyka, klimatologia, ochrona zabytków. W Stacji Krakowskiej stałe pomiary stężenia pyłku roślin i zarodników grzybów są prowadzone głównie w celu ich zastosowania w praktyce alergologicznej:
Tematyka badawcza
Projekty naukowe
Regularne cotygodniowe komunikaty pyłkowe oraz prognozy są wykonywane na bazie stężenia dobowego ziaren pyłku oraz analizy warunków pogodowych dla regionu Małopolski. Są one aktualizowane na stronach: